0364 224 92 39   Email: bilgi@ozcetinsurucukursu.com

Kaza yeri ve ilkyardım Önlemleri

İLK YARDIM 

 

Kaza: Önceden tahmin edilemiyen aniden meydana gelen ve istenmeyen sonuçlar doğuran, ölüm yaralanma ve maddi hasarla sonuçlanan olaylara denir. Kazalar çoğu kez önlenebilen olaylardır. Trafik kazaları, iş kazaları, ev kazaları, spor kazaları birer kaza tipleridir.

 

Felaket:  Doğal kaynaklı ve kasıt unsuru olmadan ortaya çıkan, büyük ölçüde can ve mal kayıplarına sebep olan olaylara felaket denir. Deprem, sel, fırtına, salgın hastalıklar ve yanardağ patlaması gibi olaylar birer felakettir.

 

Trafik Kazası: Karayolu üzerinde, hareket halinde olan, bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olaylardır.

 

Kazaların nedeni daha çok insanlardır. Trafik kazalarına en çok sürücüler sebep olmaktadır. Şehir içindeki trafik kazalarından en çok etkilenen yaya grubu yaşlılar ve çocuklardır. Trafik kazalarını en önemli sebebi kural dışı araç kullanılmasıdır.

 

Trafik kazalarına neden olan sürücü kusurları genel olarak trafik kurallarına uymamak ; aşırı hız, alkollü araç kullanımı, yorgun, uykusuz ve dikkatsiz araç kullanma, geçme kurallarına uymama, yeterli takip mesafesi bırakmamak,

 

vb. dir.

 

Yurdumuzda "Hızır Acil Servis" hizmetinin telefon numarası 112 dir.

 

 

 

KAZA YERİ İLK YARDIM ÖNLEMLERİ

 

İlk yardım :  Ani olarak hastalanan ya da kazaya uğrayan kimseye tıbbi tedavisi yapılana kadar olay yerinde yapılan hayat kurtarıcı girişimlere denir.

 

İlk yardımın amacı: Kazanın olduğu yerde, kazazedelere yardım ederek durumlarının kötüye gitmesini engellemek ve hayatlarını kurtarmaya çalışmaktır.

 

Kaza yeri acil yardım haberleşmesi yapılırken ilk önce yaralıların durumu ve sayısı bildirilir.Acil yardım haberleşmesinde iletilecek mesaj kısa, öz ve anlaşılır olmalıdır. Kaza yerine yalnız başına ulaşan diğer araç sürücüleri acil yardım haberleşmesini yaralıların ölmesini engelleyecek önlemleri aldıktan sonra yapmalıdır.

 

İlk yardımda 6 aşama:

 

1- Kazazedeyi güvenceli yere almak, (kaza yerinde gerekli emniyet tedbirleri almak.)

 

2- Teşhis koymak

 

3- İlk yardım yapmak

 

4- Haberleşme

 

5- Kazazedelerin öncelik sırasına göre taşınması

 

6- Kazazedelerin uygun pozisyonda taşınması

 

İlk yardımda öncelik sırası :

 

1: Solunumu duranlar

 

2: Kalbi duranlar

 

3: Şoka girenler

 

İlk yardımcının özellikleri :

 

1- İlk yardım bilgisine sahip olmak

 

2- Çabuk hareket etmek

 

3- Elimizdeki araç ve gereçleri en iyi şekilde kullanmak

 

4- Telaşlanmadan, heyecanlanmadan ve ümitsizlik belirtisi göstermeden, hemen ölebilecek olanlara öncelikle yardım etmek

Trafik kazalarına ilk müdehale edebilecek kimse oldukları için sürücülerin ilk yardım bilgi ve becerisine sahip olmaları önemlidir. Trafik kazası gördüğünde gerekli tedbiri almayan sürücülere para ve puan cezası birlikte uygulanır. Trafi kazası gördüğünde sürücülerin müdehale etmeleri her durumda bir zorunluluktur.

Özel Özçetin Sürücü Kursu 2001 yılında Çorum Merkezde kurulmuş olup, Milli Eğitim Bakanlığı denetim ve gözetimi altında Kurs hizmetlerini sürdürmektedir. A1 - A2 sınıfı motosiklet, B sınıfı Manuel ve otomatik Otomobil, D Sınıfı Otobüs Ehliyetlerinin alımı için yeterlilik eğitimleri veren firmamız..Devamı..

Resim Galeri

Haber Abonelik

Güncel gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun

İletişim

 Yeniyol Mahallesi, Gazi Cad. No:42, 19200 Çorum Merkez/Çorum

  Phone: (0364) 224 92 39

  Web: ozcetinsurucukursu.com

ÖZÇETİN SÜRÜCÜ KURSU